Az au pairek legfőbb feladata, hogy a családba beilleszkedve segítsenek a szülőknek a gyerekekkel kapcsolatos teendőkben. Segít a gyerekeket iskolába, külön programokra vinni, játszik velük, közös programokat szervez, segít a házi feladatban. Emellett, segítséget nyújt a könnyebb házkörüli munkákban, rendet rak a gyerekek szobájában, akár a gyerekekkel együtt, kimossa, kivasalja az iskolai egyenruhákat, segít vacsorát főzni, rendben tartja a konyhát. Az au pair hetente egy-két este babysitteri feladatokat is ellát, így a házaspárok nyugodtan elmehetnek este vacsorázni, színházba, moziba, több tartalmas időt tudnak együtt tölteni. Ezek együtt mind olyan előnyök, amelyek miatt érdemes megfontolni egy au pair vendégül látását. Fontos tudni, hogy az a gyerekekkel kapcsolatos feladatok és a háztartási teendők arány 60% -40% kell, hogy legyen.
Az au pair program sikere sokban múlik azon, hogy a család mennyi energiát szán az új családtag megismerésére, a feladatok érthető és következetes elmagyarázására. Vannak au pair elhelyezések, ahol a család és az au pair egymásra hangolódása gyorsan megy, a gyerekek is könnyen megszokják és megszeretik az új családtagot. A beilleszkedéshez, a feladatok rutinszerű megoldásához azonban idő kell. Nem szabad túl sokat várni az első időkben és fontos a türelem, valamint a feladatok és felelősségek következetes és érthető delegálása. Hidd el, a program elején befektetett idő megtérül majd a későbbiekben! A közös munka megkönnyítésére Family kézikönyvet biztosítunk hasznos tanácsokkal minden ügyfelünk számára.
A gyermeknevelési, gondozási feladatok tisztázása szintén nagyon fontos egy új au pair esetében. A gyermekek családi szocializációjuk során már hozzászoktak bizonyos szabályokhoz, viselkedési normákhoz. Elvárásaidat a gyermeknevelés kapcsán már a legelején tisztázd az új au pairrel, és ezeket következetesen kérd is számon. Nem lehet két irányban, kétféle elvárás alapján nevelni a gyerekeket!
A hatékony kommunikációval nagyon sok probléma félreértés elkerülhető, vagy megoldható.
Amikor egy új ember érkezik a családba, természetes, hogy az első időkben nincs tisztában sem a háztarással, sem a gyermeknevelési szabályainkkal. Ezeket már az elejétől folyamatosan tisztázni kell a gyors és könnyű integráció érdekében. Kétnyelvű családok esetén, amennyiben idegen nyelven is folyik a kommunikáció, mindig, mindent mondjunk el, lassan és érthetően, hiszen a probléma lehet, hogy csak a nyelvi különbözőségekből adódik. Tapasztalatból tudom, hogy főleg az első időkben milyen nehéz megérteni egy anyanyelvi beszélőt, főleg ha még kicsit stresszes is a szituáció. A hatékony kommunikáció segít megismerni egymást és tisztázni az esetleges félreértéseket.
Pontos napirend készítésével nagyban megkönnyíthetjük au pairünk dolgát és a sajátunkat is. A napirend tartalmazza a munkaidőt, az elvégzendő feladatokat, a gyerekek óráinak, különóráinak pontos rendjét. Az írott napirend segít rendszerezni a napi teendőket, és nagy segítséget jelent, amíg a napi feladatok rutinná nem válnak.
Alapvető szabály, főleg az új au pair munkába állásának kezdeti időszakában, hogy mindig hagyjunk elérhetőséget, amennyiben nem vagyunk otthon, és mindig tudják mind a gyerekek, mind pedig az au pair, hogy nincs más felnőtt a házban. Beszéljük meg előre, hogy mi a teendő probléma esetén, kit lehet felhívni, kitől lehet segítséget kérni.